Uvod u informatiku i generacije računara
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 19 | Nivo: Ekonomski fakultet

SADRŽAJ
UVOD .............................................................................3
ISTORIJSKI RAZVOJ RAČUNARA.............................4
MEHANIČKE RAČUNARSKE MAŠINE ....................4
ELEKTROMEHANIČKE RAČUNARSKE MAŠINE...8
ELEKTRONSKE RAČUNARSKE MAŠINE................10
I GENERACIJA..............................................................10
II GENERACIJA.............................................................12
III GENERACIJA............................................................13
IV GENERACIJA............................................................14
V GENERACIJA.............................................................15
ISTORIJSKI RAZVOJ PO RAČUNARA.......................16
ZAKLJUČAK..................................................................18
LITERATURA.................................................................19
UVOD
U ovom seminarskom radu opisan je istorijski razvoj računara i njegove generacije .
Pojam informatika javlja se 60-ih godina XX vijeka , nastao je spajanjem francuskih riječi information i automatique .
Francuska akademija nauka je 1962 godine definisala informatiku kao nauku o racionalnoj obradi informacija , prije svega pomoću automatskih mašina , a informacija se smatra nosiocem ljudskih znanja i komunikacija u oblasti tehnike , ekonomije i drugih društvenih nauka .
U predmet proučavanja spadaju informatičke tehnologije ( mikroelektronika , telekomunikacije , računarski sistemi i softverske tehnologije ) i primjena računara u različitim oblastima ( baze podataka i informacioni sistemi ) .
ISTORIJSKI RAZVOJ RAČUNARA
Računari nisu uvijek izgledali kao danas . Razvoj računara je veoma zanimljiv , prema principu n akojem su zasnovane , računarske mašine dijelimo na mehaničke, elektro-mehaničke i elektronske .
1.1 MEHANIČKE RAČUNARSKE MAŠINE
Iako osnovne računarske operacije nisu posebno složena misaona aktivnost , upravo su one , sa povećanjem broja sa kojima se radilo , natjerale čovjeka da potraži pomoć pomagala , a kasnije i mašine . Prsti , koji su u početku bili dovoljni , ustupili su mjesto primitivnim pomagalima .
Prva pomagala koja bi se mogla smatrati mašinom , koji bi ljudima nudio intelektualnu pomoć , javila su se prije 5 hiljada godina . predposavlja se da se u trećem mileniju prije nove ere u Kini pojavilo računalo koje su nazvali ABAK . Kasnije se ABAK koristi u starom Rimu pod imenom ABACUS . Sastojao se od drvenog pravougaonog okvira podjeljenog na dva dijela jednom pregradom , paralelnom sa dužiom stranicom okvira . Na pregradi su bili postavljeni štapići na koje su se smještale kuglice . Zavisno od toga na kojem kraju štapa su bile grupisane kuglice , predstavljale su određeni broj . Broj kuglica na štapu je bio određen , a same kuglice su se pomjerale po određenom pravilu . Sve do 1275 godine nije ništa značajnije rađeno na izradi uređaja koji bi pomogli ljudima u intelektualnom radu . Tada je španski matematičar i misionar Raimundus Lullus pokušao napraviti jednu mašinu koja bi bila sposobna da izvlači logičke zaključke . Pokušao je da sistematskim raspoređivanjem pojmova , dođe do jednog pregledanog saznanja , a da time dokaže istinitost svoje nauke o vjeri . Svijetom se tada se prošila odvažna vijest o tome da se izvjesne umne radnje mogu prepustiti mašini .

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!